English

Kütahya...

Turizm

b. Ulaşım ve Konaklama

Kütahya, Ege bölgesinin "İç Batı Anadolu bölümünün" doğusunda, İç Anadolu'yu Ege'ye, Marmara'yı Ege ve Akdeniz bölgesine bağlayan kara ve demiryollarının kavşağında yer almaktadır. Ayrıca kuzey güney transit taşımacılığı güzergahı üzerinde bulunmaktadır. İl, karayoluyla tüm komşularına doğrudan bağlıdır. İl içi ulaşım gelişmiştir. İldeki demiryolu ulaşımı ise daha sınırlıdır. İl dışı demiryolu taşımacılığı gelişmiş; fakat il içi demiryolu ağı yetersizdir.

a) Karayolu Ulaşımı : Kütahya'nın komşusu İllere düzenli karayolu bağlantısı vardır. İl merkezinden ilçelere ve ilçelerin birbirlerine karayolu bağlantıları muntazamdır.

b) Demiryolu Ulaşımı : Demiryolları açısından da bir kavşak niteliğinde olan Kütahya'da, özellikle maden rezervleri, demiryolu taşımacılığını önemli bir ulaşım aracı haline getirmiştir. İl sınırları içersinde toplam demiryolu uzunluğu 233 km.dir.

Kütahya sahip olduğu 18 istasyon ile dört ana güzergahta hizmet vermektedir. Kütahya, Eskişehir üzerinden kuzeye ve doğuya, Balıkesir üzerinden batıya, Afyon üzerinden güneye ve iç Anadolu'ya bağlanmaktadır.

Konaklama İmkanları

Kütahya sahip olduğu zengin turizm potansiyeline rağmen yeterli konaklama imkanına sahip değildir. Alternatif turizm çeşitleri içinde ele alınan termal turizm de aynı durumdadır. Türkiye'de altı termal turizm merkezine sahip tek il Kütahya olmasına rağmen bu merkezlerden yalnızca Yoncalı Termal Turizm Merkezinde Turizm

Bakanlığı'ndan işletme belgeli otel ve kür merkezi bulunmaktadır. İlimizde apart, karavan ve pansiyon tipi konaklama imkanları henüz gelişmemiştir.

İlimizde Turizm Bakanlığı'ndan işletme belgeli 4 tesis; 492 yatak, yatırım belgeli 5 tesis; 690 yatak kapasitesine sahiptir. İlde Turizm İşletme Belgeli Oteller şunlardır:

Tesis Adı
Yıldız Sayısı
Tütav Termal Otel
****
Qtahya Hotel
***
Hotaş Hotel
***
Erbaylar Otel
**
Gülpalas Otel
*

 

TERMAL KAYNAKLAR
Türkiye
474 Adet
Kütahya
17 Adet

 

TERMAL TURİZM MERKEZLERİ

Türkiye
31 Adet
Kütahya
6 Adet

Üye Kayıt

Lütfen Aşağıdaki Linklerden İlgili Kayıt Formunu Seçiniz.

Bültenler

Lütfen Aşağıdaki Linklerden İlgili Bülteni Seçiniz.

uyeAnket
oneri
guncelle
KUTBO 2010 Yılı Faaliyetleri
KUTBO 2011 Yılı Faaliyetleri

e-Bilgi Edinme

Bilgi Edinme Kanunu kapsaminda bilgi almak istediginiz konulari iletişim formu aracılığı ile bize iletebilirsiniz.

Başvuru İçin Tıklayın.

Kütahya Manzaraları