21

Sayın Üyemiz,

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden (TOBB), Borsamıza gönderilen yazıda;

18.08.2016 tarihinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü ile TOBB arasında “Mesleki Eğitim ve İstihdam Seferberliği Protokolü” imzalanmıştır.

Daha önce İŞKUR il müdürlüklerinin, 31.12.2016’yı  geçmemek üzere işbaşı Eğitim Programları (İEP) açmaları yönünde İŞKUR Genel Müdürlüğü tarafından talimatlandırılmış olmalarına rağmen, protokol kapsamında gerçekleştirilen çalışmalar neticesinde, İŞKUR Genel Müdürlüğü tarafından il müdürlüklerine gönderilen 1 Kasım 2016 tarihli talimatla birlikte 2016 yılında 30 Haziran 2017 tarihini aşmamak şartı ile il müdürlüklerinin işbaşı eğitim programı başlatılabilecekleri ifade edilmiştir.

Bu kapsamda yeni düzenlemeden yararlanma koşullarını içeren bilgi notu aşağıda yer almaktadır.

Saygılarımızla,

Kütahya Ticaret Borsası
Genel Sekreterliği

 

İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMLARININ DÜZENLENMESİ HAKKINDA BİLGİ NOTU

Genel Müdürlüğümüzce Haziran ayında ii müdürlüklerimiz 31.12.2016’yı geçmemek üzere İEP açmaları yönünde talimatlandırdmıştı. Ancak uygulama aşamasında alınan talepler doğrultusunda il müdürlüklerimize 1 Kasım tarihinde gönderilen talimatla birlikte 2016 yılında 30 Haziran 2017 tarihini aşmamak şartı ile işbaşı eğitim programı başlatılabileceği ifade edilmiştir.

Söz konusu talimat 01.11.2016 tarihinden sonra başlatılacak programlar için uygulanacaktır. Bu tarihten önce açılan programları etkilemeyecektir.

·         Bu tarihten önce açılan programların bu talimata göre uzatılması söz konusu değildir.

·         Katılımcı adaylarının daha önce herhangi bir sigorta tescili olmayıp ilk kez işgücü piyasasına girecek kişiler veya en az 6 aydır işsiz olan kişiler arasından seçilme şartı halen geçerlidir.

·         2017’ye sarkacak şekilde İEP başlatılması için işverenin engelli açığı bulunmaması gerekmektedir.

·         Program sonrası gerçekleştirilecek istihdam fiili gün üzerinden yapılacak ve en az 60 gün olmak üzere düzenlenen program süresi kadar olacaktır. Örneğin; 45 gün düzenlenen programda en az 60 gün, 150 gün düzenlenen programda 150 gün istihdam gerçekleştirilecektir.

·         Söz konusu şartları kabul eden işverenler ile belirtilen şekilde bitiş tarihi 31.12.2016’yı aşan programlar düzenlenebilecektir. Söz konusu şartları kabul etmeyen işverenler ile düzenlenecek programların bitiş tarihi 31.12.2016’yı geçemeyecektir.

 

 

Okunma Sayısı: 2806
resim