Başarı Hikayeleri...


08

Ceyda Gıda Mad. Tic.Ltd.Şti.nin Yönetim Kurulu Başkanı Halit Ceylan

 

1960 yılı Afyonkarahisar doğumluyum. Evliyim, 2 oğlum var. İlk ve ortaokul tahsilimden sonra Tügsaş yani bilinen ismi ile Azot Sanayi Fabrikası’nın çıraklık okulunda 2 yıl eğitimin ardından, aynı fabrikada çalışmaya başladım. Bir yandan çalışırken bir yandan da Akşam Ticaret Lisesi’ni bitirdim. Çalışma hayatımla eğitim hayatım eş zamanlı devam etti, üniversite sınavlarında Anadolu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümünü kazandım. Gece çalışıp, gündüz üniversiteme devam ediyordum. 1987 yılında okulumdan başarı ile mezun oldum. Mezun olduktan sonra, aldığı eğitim doğrultusunda fabrikada çalışmak istemeyerek istifa etti ve almış olduğu tazminatla ailede ticaretle uğraşan olmadığıhalde ticarete atılarak rol model olmaya karar verdi.

Halit Ceylan başlamış olduğu Ticarette başarmaktan başka çaresi yoktu. Kütahya’da olmayan ürünleri getirmeye karar verdi. Bu doğrultuda çalışmalara başlayarak rağbet gören Kinder Yumurta ve Chiguita Muz satmanın diğer satıcılara fark yaratacağını düşünüp Gıda toptancılığına başladı.

Kütahya, Afyon, Uşak ve Eskişehir de müşteri portföyü yüksek olan mantı üreten bir firmanın ürünlerinin de satışını yaptı. Satışlarla siparişleri orantılı olarak düzenlemeye gayret gösteriyordu. Ramazanın başlamasına birkaç gün kala, siparişlerin yetişemeyeceği konusunda bahaneleri görünce, Eşinin de desteği ile müşterilere mahcup olmamak için “Kendi Üretimini” kendi yapmaya başladı. Üretime başlamadan markasını bulması gerekti Türk Mutfağına yakışır bir isimle “Hayme Ana” adında Marka tescil ettirilerek üretime 80m2 lik imalathanede hem üretim hem satışa başladı. Zaman çabuk geçti. Bugün 2500m² kapalı, 20000m² açık alana sahip tesisimizde mantı, yufka, tarhana, kurabiye, erişte ve börekten oluşan 6 ana kalemde 100’ün üstünde çeşit üretiyor.

Çalıştığı bölgelerde tadım faaliyetlerine önem verdi. Kalitesini ve istikrarını her geçen gün artırarak çalışmaları ile ilgili güzel fitbekler aldılar. Ürünleri Türkiye pazarına sunmanın yanında AB ülkelerine Almanya, Fransa, Belçika ve Kıbrıs’a ihracat etmektedir. Tüm bu çalışmalar azmin sabrın hayallerin başarısıdır. Suyun Mermeri delmesi devamlılığıdır. Bugün ihracat hacmini artırarak tüm ülkelere hizmet vermektedir.

Yapmış olduğu başarılı çalışmalarla ilk ulusal ödülünü 2012 yılı sonunda Capital ve Ekonomist Dergileri’nin düzenlediği Anadolu Markaları Yarışmasında 3.üncü oldu.

2016 yılında aynı yarışmada bu defa 2. oldu. Yarışmanın adı tam da üretime uygun “Anadolu Markası” daha sonraları birçok ödüller ve başarılar alarak çalışmalarını taçlandırmıştır.

Halit Ceylan son olarak; İş dünyasının hangi dalında, hangi unvanında, hangi kademesinde olursanız olun daima okuyun. Gözünüzün değdiği satır, gün gelir sizi aydınlığa çıkartır. Benim çok sevdiğim bir

söz var onu sizinle paylaşmak isterim. David Liss, Kahve Tüccarı kitabında ‘Kahve ticaretin içkisidir’ der. Pek çok açıdan doğrudur fakat en doğrusu Anavatanı Brezilya olan kahveyi dünyaya Türk Kahvesi olarak öğrettik. Ülkemizi sevelim. Her şeyden çok sevelim.

Öğrendiğiniz bilgilerin hakkını verin ve asla çalışmaktan, kaybetmekten, yeniden başlamaktan yılmayın. Özünüzü iyi öğrenin çünkü özünü bilmeyen sözünü bilmez.

 

Okunma Sayısı: 1157
resim